Csillagászati műszereim
A Corona Borealis csillagvizsgálóban jelenleg használt csillagászati célú műszerek és technika

4 évtizede csodálom az Univerzumot, annak égitestjeit, de az élményt tekintve még mindig olyan mint gyerekként először távcsőbe nézni és rácsodálkozni az égbolt rejtelmeire. Bár a leképező csillagászat, asztrofotózás, műszeres csillagászati mérések, eredménycentrikus híve vagyok, a mai napig a fotók, mérések előtt és közben vizuálisan megnézem az adott csillagászati égitestet, bolygót, galaxist, ködöt. Azt vallom ugyanis, hogy az a távcső „él és hasznos” melyet használ a gazdája, ugyanakkor a folyamatosság és a fejlődés is fontos és remélem mindezek tükröződnek a csillagvizsgáló éjjelente nyitott kupolarésében.
A 2000-2010-es években a kupolában folyó csillagászati szakmai munka elsősorban a CCD kamerás fotometriát, tranziens jelenségek (szupernóvák, nóvák, extragalaktikus nóvák, stb), exobolygók fotometrálását és kezdetlegesebb spektroszkópiát jelentette. A növekvő fényszennyezés és a csillagvizsgáló vidékről városba költözése miatt, jelenleg olyan objektumok megfigyelése lehetséges amelyek kellően fényesek akár kellően sűrűn megfigyelhetők illetve elviselik a városi égbolt számunkra káros fényeit. Mindezek mellett természetes igényként merült fel egy a városi fényektől távol eső jó minőségű és sötét égboltú, de Győrtől nem messze található asztrofotós helyszín, melyet autóval könnyű megközelíteni. Emiatt a csillagászati megfigyeléseim súlypontja az utóbbi néhány évben eltolódott a naprendszerbeli égitestek leképező csillagászata és a minőségibb de kitelepülést igénylő asztrofotózás irányába. Az alábbiakban felsorolt csillagászati műszerek mind–mind az előzőekben említett megfigyelési munkát segítik, előrevetítve egy jövőbeni 2. – fényektől távol eső - megfigyelőhely – CBO2 – szükségességét. A műszerfejlesztés, eszközcsere minden csillagvizsgáló életében folyamatos, így az alábbi felsorolás az éppen aktuális állapot pillanatfelvétele, mely a jövőbeni igények, észlelési területek megváltozása, új eszközök megjelenése miatt természetesen változhat.
És ne feledjük: minden távcső és műszer pontosan annyit ér amennyit azt használják !
A jelenlegi műszerpark:
Celestron EdgeHD 356 mm f/11 fő távcső, 130/780 mm TMB/LZOS triplet-APO refraktor
152 mm f/6 Lunt Hidrogén-alfa naptávcső, VEB Carl Zeiss Jena 80/1200 AS refraktor
Fornax 152 special edition mechanika, FS2 vezérlés + excentrikus ellensúlyok, össztömeg ~150 kg




A 4 db távcsövet egy speciális tervezésű Fornax távcsőplatformra szereltem fel. A főműszerhez képest a távcsövek jusztírozhatóan központosítottak és egyedi méretű, tömegű excentrikus ellensúlyokkal kiegyensúlyozottak. A távcsőrendszert az FS2 kontrollerrel lehet mozgatni számítógépes (ASCOM) vagy manuális üzemmódban, sebességek: 0,5X, 1X, 7,5X, 75X és 600X. Autoguideing-ra is lehetőség van, ehhez MGen III és/vagy off-axis ASI kamerás vezérlőt használok. A Fornax 152 mechanika deklinációs hajtóműve módosított a normál Fornaxokhoz képest, így a holtjáték gyakorlatilag nulla. A nagy nagyítást megkövetelő (kicsi ROI) bolygóvideók készítésekor ritkán kell beavatkozni a vezetésbe, de ha ez szükséges akkor ez holtjáték nélkül megy.
Távcsövek:
356/3910 mm Celestron Edge HD1400, módosított Schmidt-Cassegrain tubus(OTA), XLT bevonattal
Megfigyelési terület: főleg bolygók, Hold, Nap, spektroszkópia, hosszú fókuszt igénylő keskenysávú szűrős CCD-s leképező csillagászat. Aplanatikus nagy látómezőre korrigált Schmidt-Cassegrain optikai rendszer, korrigált kóma és képsík görbülettel. Ez a csillagvizsgáló jelenlegi főműszere a Fornax 152 nagymechanikán. Alapvetően bolygómegfigyelésekre kiélezett és használt műszer, mely a nagy átmérője miatt - mint minden ilyen távcső - viszont érzékeny a magyarországi erősen változó seeing-re, ezért inkább csak jó vagy kiváló 7-8-9-es értékű seeing-nél adhat részletes, jó bolygó képet.





250/1000 f/4 Lacerta - választott optikájú - foto-Newton, Lacerta fókuszsík korrektorral
Megfigyelési terület: asztrofotózás, bolygók, Hold. Fehér színű karbon tubus, 8 csapágyas Octo60 2”/1,25” kétsebességes fókuszírozóval, fekete velúr béléssel, Lacerta 4 lencsés (GPU) kómakorrektorral, választott és csillagtesztelt optika, Losmandy-sines tubusgyűrűs felfogatás. Főleg kitelepüléses csillagászati megfigyelésekhez használom, az AZ-EQ6 Pro Goto mechanikán, optikája kiváló.
200/800 f/4 Lacerta foto-Newton, Lacerta fókuszsík korrektorral
Megfigyelési terület: asztrofotózás, bolygók, Hold. Fekete színű karbonmintás tubus, gyári 2”/1,25” kétsebességes fókuszírozóval, fekete peremblendés béléssel, Lacerta 4 lencsés (GPU) kómakorrektorral, csillagtesztelt optika, Vixen illetve Losmandy-sines tubusgyűrűs felfogatás. Főleg kitelepüléses csillagászati megfigyelésekhez használom, AZ-EQ6 Pro Goto mechanikán, nagyon szép képet ad mind vizuálisban pl. bolygókra, mind fotókon.



152 mm f/6 (900 mm) Lunt dedikált Hidrogén-alfa naptávcső, double stacked, B1800, refraktor
Megfigyelési terület: a Nap keskenysávú hidrogén-alfa sávú megfigyelése. Fehér színű tubus, Feather Touch® 2" dual speed kétsebességes fókuszírozóval, Losmandy-sines felfogatással. Jelenleg a Fornax 152 nagymechanikán (váltogatva a 130-as TMB-vel) ritkán tábori kitelepüléseknél használom. A csillagvizsgáló bevált, különleges lencsés naptávcsöve, kiváló és jó seeing esetén részletdús leképezéssel. A távcsövet ASI1600 MM Pro hűtött csillagászati kamerával használom, ahol 2640 x 2640 pixel méretben szépen belefér a teljes napkorong a látómezőbe. Emellett 3x-5x-s Barlow-al nagyfelbontású részlet videók készíthetők.



150/1200 mm Black Diamond akromatikus refraktor
Megfigyelési terület: bolygók, Hold, Herschel-prizmás Nap, fogyatkozások. Fekete színű Skywatcher gyári tubus, kétsebességes Crayford kétsebességes okulárkihuzattal, fekete peremblendés béléssel, Vixen-sines felfogatással. Választott optikájú tubus (korábban Csukovics Tibié volt), egy Baader semi-APO szűrővel szép képet ad, akár több száz X-os nagyításon is.
130/780 mm TMB/LZOS triplet-APO apokromatikus refraktor
Megfigyelési terület: bolygók, asztrofotózás, Hold, fogyatkozások. Fehér színű egyedi tubus, Feather Touch® 3.5" dual speed kétsebességes fókuszírozóval, TMB/LZOS korrektorral, fekete peremblendés béléssel, Losmandy-sines felfogatással. Jelenleg a Fornax 152 nagymechanikán (váltogatva a többivel) vagy kitelepüléseknél használom. A csillagvizsgáló megbízható régen bevált, lencsés távcsöve, borotvaéles, kiváló és színezésmentes leképezéssel. Bolygóknál szinte mindig jó képet ad, kevésbé érzékeny a seeing-re, mint a nagyobb átmérőjű távcsöveim. Strehl: 98 %, P.V.: lambda/8,2 RMS: lambda/45,4
100/550 mm Skywatcher Espirit triplet-APO apokromatikus refraktor
Megfigyelési terület: főleg nagy látómezős asztrofotózás. Fehér színű Skywatcher gyári tubus, kétsebességes 3”-os profi kétsebességes fókuszírozóval, fekete kés-él blendés béléssel, Losmandy-sines felfogatással. Finombeállított 0,75x-s Riccardi korrektorral használom, így a rendszer f/4-es és APS-C szenzor méretnél (pl. Canon80D mod) 3,2x2,1°-os látómezőt ad. Jelenleg csak kitelepüléseknél használom, egy ellensúllyal simán viszi az AZ-EQ6 Pro Goto mechnika, akár 10-15 perces H-alfa keskeny sávos szűrős felvételeknél is és nagyon szép képet rajzol ki a fotókon.



Egyéb távcsövek:
66/400 mm SW Equionox ED-APO apokromatikus refraktor, 90/1250 SW Makszutov-Cassegrain, Fujinon FMTR SXII binokulár, Carl Zeiss Jena 7x15 W Jenoptem binokulár, Goto Kogaku 40 mm-es antik távcső (restaurálás alatt)
Carl Zeiss Jena "mánia"
VEB Carl Zeiss Jéna műszereim itt láthatja.
Mechanikák:
Fornax 152 nagymechanika + FS2 vezérlő + excenteres ellensúlyok, ez a fixen telepített fő mechanika
táp: 230AC/24V DC, pólusra állás: King + Scheiner hibrid módszerrel, méretezett keresztplatformon 3-4 db távcsőtubust tud hordozni egyszerre ez a mechanika. Vezérlő a német AstroElectronic által gyártott "betonbiztosan" működő FS2 nevű termék, csillag, Hold, Nap és egyedi mikrolépéses léptetéssel. A mechanika különlegessége, hogy a deklinációs csigahajtás ferde hatásvonalú fogaskerékkel ellátott, ennek az az előnye, hogy a deklinációs holtjáték megszűnik.



Skywatcher AZ-EQ6 Pro Goto mechanika + SynScan vezérlővel, enkóderekkel
Kitelepülésekhez használom ezt a mechanikát, ami egy StellarDrive™ 6GT tuningot kapott. A korábbi "testvér változataihoz" képest amúgy is jól működő mechanika, így tapasztalatom szerint rendkívül stabilan vezet. Rocket DCM24-600 12V-os 80Ah-s munka akkumulátorral és Power Splitter-7 elosztóval működtetem. Szállítás közben a kuplungjait oldjuk ki !



Fornax LighTrack-II utazó mechanika
táp: 12V DC + FMW-200 pólusállító ék + Manfrotto állvány + 12V DC zselés akkumulátor, meteor fotózáshoz, utazáshoz.
Autoguide-ing (automata csillagkövetés):
- Lacerta MGEN-3 Stand Alone AutoGuider, kupolában és kitelepüléshez
- Lacerta MGEN-II Stand Alone AutoGuider, kupolában és kitelepüléshez
- StarlightXpress LodestarII CCD kamera + Lacerta off-axis guider, kupolában
- SW Evoguide 50ED + 66/400 ED Equinox vezetőtávcsövek



A csillagászati kupola:
EuroDome 34 gyári kivitelű rendkívül masszív, üvegszálerősítéses, poliészter kupola, motoros azimut forgatással és motoros kupola ajtó nyitással/zárással. Ezt a professzionális csillagászati kupolát magam terveztem, saját csillagászati tapasztalataimból kiindulva, cégem készíti saját gyártásban ! A csillagászati kupola lényegesen merevebb és tartósabb, mint jó néhány külföldi társa.
Amennyiben szeretne egy ilyet kérem vegye fel velem a kapcsolatot, mert cégünk saját gyártásban készíti ezeket a professzionális kupolákat !



Képrögzítő eszközök:

Moravian G2-8300FW hűtött csillagászati célú CCD kamera, 5 db-os 1,25” szűrőváltóval
Szűrők: Astronomik LRGB és H-alfa, OIII 6 nm CCD Szenzor: KAF-8300, 3358×2536px (8,5 Mpx), 5,4 μm, ΔTmax -50 C°
Megfigyelési terület: asztrofotók, csillagászati mérések: fotometria, asztrometria, spektroszkópia, stb. Ethernet szerverrel működik a kamera.
ZWO ASI 1600MM Pro hűtött csillagászati kamera, EFW mini, 5 db-os 1,25” szűrőváltóval
Rendelkezésre álló szűrők és eszközök:
- ZWO ADC atmoszférikus diszperzió korrektor (ZWO ADC)
- Astronomik ProPlanet 642
- Astronomik ProPlanet 742
- Astronomik ProPlanet 807
- Custom infravörös 980 +/- 10 nm keskenysávú
- Baader Ir 610nm longpass
- Baader Uv+Ir cut vágószűrő
- Baader U-Venus UV
- Astrodon UVenus UV
- metán szűrő
- többféle vizuális színes szűrő
- Solar Continuum napszűrő
- elfordítható polár szűrő
- fénycsökkentő szűrőd, különféle ND számmal
Megfigyelési terület: bolygók és holdjaik, Nap H-alfában, Hold, spektroszkópia a Baader Dados spektrográffal
ZWO ASI 462 MC és 224 MC csillagászati bolygó kamera, Baader Uv+Ir cut szűrővel + használható a többi szűrő és az ADC is
Megfigyelési terület: bolygók és holdjaik, Hold



Canon 80D átalakított DSLR fényképezőgép ( EOSmod ), 24,2 Mpx
Szűrők: Astronomik EOS clip XT H-alfa 12 nm, EOS clip XT OIII 12nm, EOS clip XT SII 12 nm
Megfigyelési terület: asztrofotók, csillagászati mérések: fotometria, asztrometria, spektroszkópia, fogyatkozások, stb
Canon 40D átalakított DSLR fényképezőgép ( EOSmod ), 10,1 Mpx
Megfigyelési terület: asztrofotók, csillagászati mérések: fotometria, asztrometria, spektroszkópia, fogyatkozások, stb
Canon 7D Mark II nem átalakított DSLR fényképezőgép, 20,2 Mpx
Megfigyelési terület: asztrofotók, meteorok, fogyatkozások, meteorit makrofotózás, stb
Allsky6 – tűzgömbök 0-24 órás - day&night - megfigyelésére alkalmas kamera platform
6 db Sony Starvis (starlight) IMX290 chipes kamera 250 mm fűthető akril dome alatt, 6x 80° átfedett látómező, feldolgozó mini számítógéppel és kiértékelő szoftverrel. Automatikusan detektálja és kiméri a tűzgömböket, időbeli felbontás millisec.
A ZWO ASI kamerákat általában ZWO ADC atmoszferikus diszperzió korrektorral használom, TeleVue 2x, 3x vagy 5x fókusznyújtóval és Bahtinov-maszkos fókuszálóval.
Spektrográf:
Baader Dados reflexiós rácsos spektrográf (200 és 900 vonal/mm)
A spektrográfot a Max Planck Asztrofizikai intézet Extraterrestrial Physics Intézete fejlesztette (Garching, Németország). 3 db 25/35/50µm szélességű réssel rendelkezik, az ezekre eső objektum képét okuláron vagy kamerán keresztül ellenőrizhetjük, azaz a szenzoron 3 db színképet kapunk. A spektrográfot 12-16”-os és kb. f/10-11 nyílásviszonyú SCT távcsőhöz fejlesztették, így kiválóan működik a csillagvizsgáló C14-es Celestron fő távcsövével és pl. a Canon80D mod DSLR fényképezőgéppel. A leképezhető fénytartomány kb. 350nm – 950nm közé esik a használható fényesség csillagnál kb. +9-12 mg. Autoguide-ing megoldható az MGEN kamerákkal. A hullámhossz kalibráció neon emissziós kontrollámpa fényében történik. Megfigyelési terület: csillagok, változócsillagok (nóvák, törpe nóvák, stb), bolygók, Hold, fényesebb ködök, planetáris ködök, galaxisok, stb. A spektrográffal történő megfigyelésekre a jövőben nagyobb hangsúlyt kíván a csillagvizsgáló fektetni.


Egyéb kiegészítők és technika:
- Explore Scientific okulárok UWA 82° 4,7 6,7 8,8 11 14 24 mm
- Takahashi Abbe Ortho okulárok 12,5 és 6 mm
- Meade Series 4000 SP okulárok 6,4 9,7 12,4 15 20 26 32 mm
- TeleVue 2x, 3x, 5x fókusznyújtók, egyedi építésű 2x-es UV-t átengedő Edmund Scientific fókusznyújtó pl. Vénuszhoz
- 1,25”, 2” zenittükrök, semi-APO szűrő, egyéb színszűrők
- Celestron 0.7x EdgeHD fókuszreduktor
- Lacerta Herschel-prizma + Baader 2” Solar-Continuum szűrő, különböző napszűrők ThousandOaks, Baader fólia
- Sky Quality Meter – L (Unihedron)
- Fókusz pozíció beállítás: szoftveres és/vagy Bahtinov esteleg Hartmann maszkos módszerrel történik
- különböző vezérelhető fókuszmotorok - SestoSenso PrimaluceLab, Lacerta.



Alkalmazott csillagászati szoftverek és vezérlő eszközök:
- Eszköz vezérlés: ASCOM platform alapú szoftverekkel, APT Tools, MaximDL Pro, TheSky, Primalucelab Eagle Core
- Planetárium programok: TheSky, Guide, Stellarium, SkySafari Pro (app), Redshift (app), StarmapPro (app)
- Képrögzítés: MaximDL Pro, SharpCap Pro, Firecapture, Eagle Core app, DSLR-kártyára stand alone MGEN-el
- Képfeldolgozás, kiértékelés: Nebulosity4, DSS, Pixinsight, Registar, Registax, Autostakkert, Photoshop, AIP4WIN, Astroart
- Spektrum feldolgozás: Fitswork, VisualSpec, MaximDL Pro
Korábbi csillagászati eszközeim a teljesség igénye nélkül:
300/1200 f/4 Lacerta - választott optikájú - foto-Newton, Lacerta fókuszsík korrektorral
Korábban ez volt a csillagvizsgáló főműszere, egy amatőr-csillagász ismerősömhöz - úgy gondolom - jó helyre került és szinte biztos vagyok benne, sok csillagászati élményt, örömet fog neki okozni ez a távcső.
Javasolt megfigyelési terület: asztrofotózás, bolygók, Hold, spektroszkópia, vizuális észlelés.
Specikfikáció: fehér színű karbon tubus, 8 csapágyas OctoPlus 2”/1,25” kétsebességes fókuszírozóval, fekete velúr béléssel, Lacerta 4 lencsés (GPU) kómakorrektorral, választott és csillagtesztelt optika, Losmandy-sínes tubusgyűrűs felfogatás. A kihuzatot Lacerta Stand Alone motorfókusz mikrolépéses léptetőmotor vezérléssel, kézivezérlővel, hőmérséklet érzékelővel is használtam.



Még korábbi műszereim:
- Meade LX 200 10”, 12”, 14”ACF OTA, 16”ACF OTA távcsövek
- Meade RCX-400 14” távcső
- Meade Schmidt-Newton 6”, 10” távcsövek
- Celestron C8 távcső
- SW 200 mm flex-Dobson
- TAL-1 Mizar Newton távcső
- Zeiss 50/540, 63/840 refraktorok, Zeiss Huygens okulárok, binokluárok
- Paramount MXII és Fornax 100 és Fornax 150 mechanikák
- SW EQ6, HEQ5, Ioptron IEQ45, motoros Dobson mechanikák
- SBIG ST4, ST7, ST8 CCD kamerák + szűrőváltók + adaptív optikák
- StarlightXpress MX516 CCD kamera
- Lunt 60, 100 mm H-alfa naptávcsövek
- Coronado 60 mm H-alfa naptávcső
- Optec, Moonlight, Meade, SW motoros fókuszálók
- TDM (Telescope Drive Master) – első amatőr-csillagász felhasználó a világon!
- különböző all-sky kamerák