Szaturnusz 2023.06.26.
Kategóriák
Leírás
A Szaturnusz bolygó fotózásáért most még júniusban hajnalban kell ébrednünk, ami valljuk be nem túl emberbarát időpont, de szerencsére ez nem lesz mindig így. Nyár végére és őszre egyre jobban átcsúszik az éjszakai majd esti égre, viszont delelési magassága is csökken minden hónappal nagyjából 1 fokkal, most még 32 fok. Ezen a delelési magasságon itt Magyarországon sajnos ki vagyunk szolgáltatva a seeing kegyeinek. Ha éles, részletdús bolygófelvételeket szeretnénk készíteni akkor érdemes megvárni az 5-6/10-es vagy jobb nyugodtságot, ahol 1-1,2" vagy jobb értékek várhatók.
Ez évi első Szaturnusz felvételemnél a seeing 3-4/10-es volt, (1,6"), bár voltak be beugró éles pillanatok, de közel sem volt optimális. A felvételek készítésekor a bolygó horizont feletti magassága 26 fok, az átlátszóság pedig 5/5 volt, felhők sem zavarták a megfigyelést, ami Écsen a Rábaring mellől történt kitelepüléssel. A delelést nem tudtam megvárni, mert az már a nappali, fényes égre esett.
A bolygón kb. 6-7 sáv látszódik, változatos kontraszttal, a hexagon is felsejlik. A türkizes-kékben pompázó déli féltekén egy kontrasztosabb és egy alig kivehető vékony sáv húzódik. A 2022-es képekhez képest jelentősen elfordult a gyűrű, ez feltűnő vizuálisan is, viszont részlettelenebb is lett ezen a nyugodtságon. Ez évben egyre több látható a déli félteke pólus közeli részeiből.
Az 1 perces videók 5 msec-os integrációs idővel és 350x200 pixeles ROI-val készültek, összesen 2x10 db, egyenként 12000 frame-el, végül 240 000 db frame lett, ennek legjobb 4 %-át stack-eltem össze. Szűrők: Baader UV+Ir cut és Baader 610 nm longpass ( a ProPlanet 642-es most nem adott annyi részletet, mint szokott ). A +0,8 mg fényességű bolygó távolsága földünktől ekkor 9,285 CSE, azaz 1389,0 millió km, a korong látszó átmérője 17,9". A képet az ALPO szerinti S=Dél fent szerint tájoltam.
Megadom a 2022-es és 2023-as júniusi Szaturnusz képeimet is, hogy láthassuk a gyűrű billenését, előbbi Celestron C14 EdgeHD OTA-val, utóbbi C11 EdgeHD OTA-val készült, mindkettő júniusban hasonló horizont feletti magasságnál, de az előbb jobb seeing-nél.
Technikai adatok
Műszer
Kamera
Szűrő
Mechanika
Vezetés
Expozíciós adatok
Hely
Dátum
Átlátszóság
Seeing
Hőmérséklet
Feldolgozás
Képfeldolgozás: SharpCap Pro, Autostakkert!3, Registax, WinJupos, Photoshop