Copernicus-kráter 2023.04.30.
Kategóriák
Leírás
A Copernicus-kráter, egy 93 km széles, 3,76 km mély 900 millió éves fiatalnak számító kráter nagyjából a Hold felénk néző féltekéjének közepétől kissé balra fent. Központi csúcsának legmagasabb pontja kb. 1,2 km magas, a kráter peremfal 900 méterrel emelkedik ki az azt körülvevő síkságból. A becsapódáskor kidobódott anyag sugársávos rendszere 800 km kiterjedésű.
Rendkívül feltűnő kráter épp a jól látható kidobódás radiális szerkezete, a kráterfal finom teraszai és a tagolt központi csúcs komplexum miatt. A kráter keletkezésekor kirepült anyag egy része igen nagy valószínűséggel a Föld felszínén landolt holdi eredetű meteoritként.
A felvételt Baader UV+Ir cut alul-felül vágó szűrővel és az Astronomik ProPlanet 642-es szűrőjével készítettem, szűrőnként 3 x 10000 db frame-ből. Előbbi adta az RGB színcsatornát, utóbbi a fénycsatornát. A színek előcsalogatásához többlépésben szaturálnom kellett az RGB képet. Az élesítés Registaxban és Photoshopban történt, szintén több lépésben, majd a keletkezett zajt csökkentettem az utóbbi szoftverrel. A kontraszterősítés Detail Extractor és Tonal Contrast (Nik Collection PS csomag) szűrőkkel történt, legvégül kapott a kép egy 1,5x-es drizzle-t.
A seeing (ég nyugodtság) az előző napokhoz képest valamivel jobb volt kb. 6-7/10-es, mértéke 1,4-1,5" volt, majdnem tökéletes átlátszóság mellett.
Technikai adatok
Műszer
Kamera
Szűrő
Mechanika
Vezetés
Expozíciós adatok
Hely
Dátum
Átlátszóság
Seeing
Hőmérséklet
Feldolgozás
Képfeldolgozás: SharpCap Pro, Autostakkert!3, Registax, Photoshop